Kış mevsiminin olumsuz yol şartlarında yıpranan otomobilinizi, yaz boyunca sorunsuz kullanmak istiyorsanız, yazın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde tepeden tırnağa bir bakım yaptırılmalıdır. Bu hayati bir önem de taşımaktadır. Bunun yanında yazın sıcağı, tozu, dur kalk lı trafiği aracınızı belirli ölçülerde mutlaka etkileyecektir.


Klima,  normal koşullarda sorun çıkarmayan sistem sıcak havada çalışmayabilir. Sistemi kalifiye bir teknisyene kontrol ettiriniz. Çünkü bu sisteme yazın çok ihtiyacınız olacak.

Soğutma sistemi,  yaz seyahatlerinin başta gelen sorunu motorun hararet yapmasıdır. Soğutma sistemi yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol ediniz ve eksilmişse ilave ediniz . Kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve durumlarını kontrol ediniz veya ettiriniz.

Motor yağı ve yağ filtresini  bildirilen sürelerde değiştiriniz. Bilmiyorsanız, aracın kullanıcı el kitabı veya yetkili servislerinden öğrenebilirsiniz. Aracınız römork çekiyor, bagaj yükünüz standarttan fazla ise yağ değişim süresini kısaltabilirsiniz.

Motor performansı için, hava  ve yakıt  filtrelerini bildirilen sürelerde değiştiriniz. Aracınızı tozlu koşullarda kullanıyor iseniz daha kısa sürelerde değiştirmeniz gerekecektir.

Cam silecekleri, yaz seyahatlerinde de lazımdır. Yağmurlu, çamurlu yollarda araç kullanmanız da gerekebilir. İyi silmeyen silecekler görüşünüzü bozarak gözünüzün yorulmasına ve güvenli sürüşünüzün de tehlikeye girmesine sebep olabilir. Aşınmış, sertleşmiş sileceklerinizi değiştiriniz. Ayrıca cam suyu  kullanmayı da ihmal etmeyiniz.

Aracınızda kış lastikleri takılı ise yaz ya da dört mevsim lastikleri ile değiştiriniz. Yedek lastiğinizi de kontrol ederek iyi ve hazır durumda olmasını sağlayınız. Rahat ve güvenli bir yolculuk için lastiklerin balansını da unutmayınız.

Fren sistemi, çok geniş bir sürüş aralığında frenleme performansı sağlaması için tasarlanmıştır. Frenleri gürültü ve durma mesafesi açısından daima kontrol ediniz.

Aküler  yılın herhangi bir döneminde arızalanabilir. Uzun yola çıkmadan önce akünüzü kontrol ediniz./ettiriniz. Sizin yapabilecekleriniz, kutup başları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalamak, tüm yüzeyleri temizlemek, bağlantıları sıkmak olabilir. Bakım gerektiren akülerde akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir, eksikse saf su ekleyebilirsiniz. Akü sıvısı asitlidir. Cildinize ve üzerinize sıçramamasına özen gösteriniz.

Aracınızın tüm aydınlatma sistemini kontrol ediniz. Kir ve böcek artıklarını ıslak bir bezle temizleyiniz.

 


Özetlersek; Lastikler uzun yollarda hayati önem taşımaktadır. Kış lastikleri mutlaka çıkarılmalıdır. Kış şartlarında kullanılan otomobillerin yaz bakımı çerçevesinde özellikle ön takımlarının kontrol ettirilmesi çok önemli. Kış şartlarında yolların deforme olması ve otomobillerin sık sık çukurlara girmesi sebebiyle süspansiyon ve amortisörlerde arızalar oluşabilmektedir. Aksın genel bakımının yapılması ve rot-balans ayarının kontrolü gerekebilir. Fren bakımının ihmale gelmeyeceğini hatırlatmak isteriz.


Balataların bakımının yapılması, gerekiyorsa değiştirilmesi, araçtaki tüm sıvı seviyelerinin -motor yağı, radyatör suyu/sıvısı, klima sıvısı, fren hidroliği, kavrama hidroliği, direksiyon dişli yağı, vites ve diferansiyel yağları- kontrol edilmesi gerekir. Bujilerin temizlenmesi, akünün kontrolü, hava filtresinin bakımı, polen filtresi, benzin filtresi, elektrikli fanın devreye girme derecesi ve kayışlar kontrol ettirilmelidir. Silecek lastiklerinin kontrolü, klima ve havalandırma sisteminin bakımı ve far ampulleri kontrol edilmelidir. Devir daim pompası ve onunla ilgili hortumlar eskimişse değiştirilmeli ve kelepçeler yenilenmelidir.


En iyi bakım kılavuzu, aracınızın kullanıcı el kitabındaki görüş, öneri ve uyarılardır. Buradaki açıklamalar araçlara yönelik özel değil genel açıklamaları içermektedir.