Bujilerin çoğu aynı göründüğü için, seçiminizi asla ana hatlarına ve şekline bakarak yapmayınız. Bujiyi değiştirmeden önce eski parçanın boyut ve teknik verileri (uzunluk, ısı değeri, vb) yazmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanım kılavuzunda doğru bilgileri bulabilirsiniz.


Aksi durumda, tip numarası fiş gövdesi üzerinden de okunabilir. Bu numara, doğru ürünü sipariş etmeniz için yardımcı olacaktır. Marka önemli değildir, rahatlıkla üretici değiştirebilirsiniz. Örneğin Delphi marka bir buji yerine, Bosch veya Beru’dan bir ürün sipariş verebilirsiniz.


BUJİ DEĞİŞTİRME


Bujiyi çıkarın. Unutmayınız ki bujileri daima tek tek değiştirmelisiniz.

Dikkat: Motor kapalı ve soğuk olmalıdır.

Bir buji anahtarı ile bujiyi gevşetin.

Şimdi manuel olarak bujiyi sökünüz.

Eski bujiler ile yeni bujileri mukayese ediniz. Buji tırnakları bazen metal bir koruyucu arkasında gizlenmiş olabilir, bunu bir pense ile çekip alabilirsiniz.

Takacağınız bujiyi ve buji deliğini temizleyiniz (Kir parçacıklarının, silindirin içine düşmediğinden emin olunuz).

Elinizle en az üç kez çevirerek yeni bujiyi yerleştiriniz. Daha sonra bir buji anahtarı ile sıkınız.

İPUÇLARI


Ateşleme kablolarına dikkat ediniz. Buji değiştirilmesi esnasında, zorlayarak çekerseniz ateşleme kabloları kopabilir. Bunu önlemek için, genellikle ateşleme kablosu soketini 90 ° döndürerek daha sonra yavaşça çekmeniz gerekir.

Gerekli sıkılıkta vidalayınız ve üretici tavsiyelerine uyunuz. Eğer bujiyi kendiniz söktüyseniz, sökerken ne kadar sıkı takıldığını farkederek, aynı sıkılıkta takmaya dikkat ediniz. Aracın model yılı 1990 dan sonra ise, bujileri sıkmak için bir tork anahtarı da kullanabilirsiniz.

Öncelikle yeni bujileri vidalamak gereklidir. Bunun için anahtar kullanmayınız ve üç ya da dört kez elle çevirerek bujiyi sıkıca yerleştiriniz. Anahtarı ancak bundan sonra kullanmalısınız. Bujiyi ve deliğini daha önce tel fırça ile temizlemeyi unutmayınız.

Bujileri daima tek tek yerleştiriniz. Bu şekilde, ateşleme kablosunun bağlantısında hata yapmazsınız.